piątek, 29 maja 2015

Stacja kolejowa w Kokoszkach

Towarowa stacja kolejowa w Gdańsku na linii kolejowej nr 235. Leży w dzielnicy Kokoszki.
Stacja powstała w roku 1914 jako stacja pasażerska. Do 1945 roku obsługiwała również linię Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła. W 1973 roku ruch pasażerski ze Starej Piły został wstrzymany.

















czwartek, 28 maja 2015

Ruiny Zamku Dybowskiego w Toruniu

Zamek Dybowski został zbudowany przez Władysława Jagiełłę w latach 1424–1428. Z czasem przy zamku powstała konkurująca z krzyżackim Toruniem osada, którą nazwano Nieszawą. W 1431 roku wojska Torunia i Krzyżaków zdobyły zamek i spaliły Nieszawę, jednakże wkrótce Krzyżacy zamek odrestaurowali i osadzili w nim swoją załogę. 

W 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk wydał tutaj statuty nieszawskie. Od 1456 roku zamek w Dybowie był siedzibą starostów królewskich. Znajdowała się tam też komora celna co spowodowało częściowe przekształcenie założenia zamkowego na cele gospodarcze.

Podczas wojen szwedzko-polskich zamek został spalony przez Szwedów w 1656 roku. W 1703 roku, podczas oblężenia Torunia przez Szwedów, z zamku ostrzeliwano miasto, dlatego też wojska polskie stacjonujące w mieście ostrzelały zamek, przez co zniszczono jego część mieszkalną od strony rzeki. W XVIII wieku zamek był własnością rodu Dębskich, natomiast po rozbiorach otworzono w nim gorzelnię. W roku 1813 czterdziestu Francuzów pod dowództwem porucznika Savary wytrzymało w zamku trzymiesięczne oblężenie Rosjan, kapitulując dopiero wraz z Toruniem. W 1848 roku, w murach przebito nowe, widoczne do dzisiaj, strzelnice. Zamek przetrwał do dzisiaj w postaci ruiny, zachowały się imponujące mury obwodowe.

















środa, 27 maja 2015

wtorek, 26 maja 2015

Spichlerze Gdańsk, Elbląg, Toruń, Pod Koroną, Trupia Czaszka

Przy ulicy Chmielnej znajduje się pięć spichlerzy pierwszy i najbardziej zrujnowany to "Trupia Czaszka".Został wybudowany w XVII i XVIII wieku. Od 1971 roku obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Zostały się po nim tylko mury, nie ma ani śladu po dachu ani kondygnacjach. Jego środek porastają drzewa i krzewy tworząc coś na wzór "Zaczarowanego Ogrodu".
Pozostałe cztery spichlerze są w nieco lepszym stanie, są to: "Gdańsk", "Elbląg", "Toruń" i "Pod Koroną". Spichlerze są między sobą połączone. Na ścianach można znaleść informację dotyczącą nośności stopu, miarę, oraz informację o zakazie palenia. Znajduje się szyb od windy oraz urządzenia młyńskie Toruńskiej formy "Spomasz".
Dawniej drogą biegnącą wzdłuż spichlerzy przejeżdżał pociąg. Na krańcu wyspy zbudowano dworzec kolejowy i poprowadzono tory wzdłuż całej ulicy Chmielnej.