sobota, 11 maja 2013

Dawne Zakłady Mięsne


Gdańska Rzeźnia Miejska budowana była w latach 1892-1894. Zapewniała mieszkańcom Gdańska ciągłe zaopatrzenie w mięso z niemałą nadwyżką, które stanowiąc nadwyżkę, która szła na eksport. Dziś dawne Zakłady Mięsne to opuszczone budynki.Były to  nowoczesne zakłady, położone w strategicznym miejscu przy porcie, w dzielnicy niemal nie zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Aby potwierdzić jej idealne położenie, wspomnijmy jeszcze, że Zakłady posiadały własną bocznicę kolejową oraz nabrzeże portowe.

Zakłady nie ograniczały się tylko do działalności gospodarczej. Realizowały również cele kulturowe, o czym świadczy fakt, że w latach 60. powstało tam kino “Piast” – w swoim czasie jedno z najnowocześniejszych w Gdańsku.

Po wojnie rzeźnia nadal działała, dopiero w 1989 roku, jak wiele innych przedsiębiorstw zakończyła swoją działalność. Rozpoczęły się konflikty o ten teren, aż w końcu w jego posiadanie weszła hiszpańska grupa Labaro.
W między czasie doszło do około 10 pożarów, co w oczywisty sposób wpłynęło na ich opłakany stan.
Aktualnie tak wyglądają wnętrza budynków. Są w opłakanym stanie. Graffiti, odrywające się tynki, gruzy na ziemi – oto ,,wystrój” każdego z ocalałych pomieszczeń. Po dawnym przeznaczeniu obiektów nie ma już praktycznie żadnego śladu.

1 komentarz:

Marcin pisze...

to jest super miejsce, też robiłem tam fotki. planuję tam wrócić niedługo na kolejną sesję