niedziela, 10 marca 2013

Spacer po dzielnicy Aniołki w Gdańsku

Osiedle jest położone w centralnej części miasta, wzdłuż Alei Zwycięstwa. Od północy graniczy z Wrzeszczem Górnym i Wrzeszczem Dolnym, od wschodu z Młyniskami, od południa ze Śródmieściem i Siedlcami, od zachodu z Suchaninem.

Spory obszar zajmowany jest przez przedwojenne wille miejskie. Niestety ich stan techniczny często daleki jest od ideału. Niektóre z nich czekają już tylko na wyburzenie lub remont kapitalny.
W górnej części Aniołek zabudowa mieszkaniowa to przede wszystkim nowe osiedla. Znajduje się tutaj budynki Akademickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W pobliżu istnieją także studenckie akademiki. Na terenie Aniołek znajduje się wiele obszarów zieleni. Są to zarówno lasy porastające wzgórza morenowe, jak i park między torami kolejowymi a aleją Zwycięstwa. Dawniej musiało być tu napewno pięknie.

Nazwa dzielnicy najbardziej prawdopodobnie pochodzi od kościoła św. Michała i Wszystkich Aniołów Bożych, który stał tam, gdzie dziś stoi czołg-pomnik. Potwierdzają to niemieckie nazwy dzielnicy: Aller Gottes Engeln lub Gottes Engeln. W okolicy Bramy Oliwskiej funkcjonował dworzec
czołowy Brama Oliwska (Am Olivaer Tor), który był stacją końcową doprowadzonej tu w 1870 linii kolejowej ze Szczecina, przez Koszalin i Słupsk. Po rozebraniu miejskich fortyfikacji i budowie Dworca Głównego, stacja została przekształcona na stację towarową.
W 1896, na terenach pocmentarnych dawnego lazaretu pw. Św. Aniołów i przylegającego cmentarza, został założony Park Steffensa. Nazwa pochodzi od gdańszczanina Otto Steffensa. W latach 1946-1995 park nosił imię .

19 kwietnia1911 oddano do użytku kompleks nowego, większego szpitala miejskiego przy ul. Dębinki, wyposażony w 818 łóżek. Szpital został przeniesiony z terenów w obrębie fortyfikacji miejskich i umiejscowiony na ówczesnych terenach podmiejskich.
W
1946 został ustawiony jako pomnik czołg T-34/76, dowodzony przez Juliana Miazgę (wyprodukowany najprawdopodobniej w 1941).

Zdjęcia uzbierały mi się z paru spacerów.10 komentarzy:

Akashiya Viv pisze...

Kiedyś na pewno te miejsca robiły wrażenie. Szkoda, że tak wszystko niszczeje...

Eksploratorka pisze...

No szkoda, ale cóż poradzić. :(

Takich budynków jest więcej w całym Gdańsku.

Miasto woli budować nowe budynki niż odnowić te stare, które tak stoją i z roku na rok coraz bardziej niszczeją. Aż w końcu się zawalą.

Orka pisze...

Ta kolumna-filar od ogrodzenia to jest w miarę świeża sprawa. Kiedyś też wybrałam się na spacer po Aniołkach i starszy pan mnie zaczepił, widząc, że robię zdjęcia. Powiedział, że jakiś biznesmen w latach 90 wykupił i ogrodził ten dość spory teren z zamiarem wybudowania willi-niestety funduszy zabrakło...i tak sobie niszczeją resztki ogrodzenia a działka zarasta krzakami.
https://plus.google.com/photos/115943129831486018988/albums/5668960661415538913?banner=pwa

Eksploratorka pisze...

Orka muszę przyznać, że twoje zdjęcia są super. :) Witrualny spacer :)

Myślałam, że ten filar od ogrodzenia jest starszy. Wygląda jak pozostałość ogrodzenia po jakieś starej villi.

Orka pisze...

Dziękuję :)
A z takich odchodzących w niebyt-mam zdjęcia Ś.P. Strzyży, jak płynęła sobie wartko i kręto wśród zieleni. Chyba je wrzucę do katalogu wrzeszczańskiego, bo warto pamiętać, o tym co było w miejscu tej betonowej pustyni i autostrady w środku miasta :(

Eksploratorka pisze...

Tak to już jest w miastach, wszystko musi być coraz nowsze, coraz lepsze, przecież nie możemy zostać w tyle za innymi miastami :P

Anonimowy pisze...

Ja już nie mieszkam w Gdańsku, ale może kiedyś tam wrócę. Strasznie żal patrzeć, że tak wszystko niszczeje. Zamiast budować te nowe brzydactwa, można by wyremontować takie piękne budynki. W Warszawie jest tak samo pod tym względem. Dobrze,że chociaż ktoś to dokumentuje :)

J.M. (www.falszywytrop.pl)

Eksploratorka pisze...

Nie wiadomo jeszcze jak długo co niektóre budynki beda stały.

Sądzę, że warto coś takiego udukomentować. Nawet dla samej siebie. Sama widzę jak przez ostatnie 10 lat zmienił się Wrzeszcz. Powstał Manhattan, Galeria Bałtycka, Wiadukt, wyburzono pare budynków, zbudowali osiedle Garnizon, zburzyli Dom Handlory i budują drapacza chmur i jeszcze można by tak wymieniać ...

Akashiya Viv pisze...

Cześć,
Za wkład, za treści i trochę na zachętę postanowiłam nominować Ciebie i Twojego bloga do Liebster Blog Award. Po więcej szczegółów zapraszam tu: http://odgryz-sobie-stope.blogspot.com/2013/04/liebster-blog.html

Gabriel Leonard pisze...

Chcieliśmy USA bis, bo tu jest rżysko a będzie San Francisco to jest w całej okazałości!