Jest to najprawdopodobniej pozostałość po jakiejś bazie firmy przewozowej. Obiekt składa się z małego budyneczku ochroniarza przy głównej bramie, budynku z pomieszczeniami, które służyły pewnie za pomieszczenia biurowe, szatnie itp. W sumie ciężko zindentyfikować, ponieważ jest tam pusto jedynie co można znaleść to mnóstwo gruzu. Kolejnymi budynkami są duże hangary, w których można znaleść kanały naprawcze. Pomiędzy tymi budynkami znajduje się duży plac, który z niewiadomych powodów został rozkopany.
"Są domy, które umierają wraz ze swymi panami" - Pierre La Mure
sobota, 27 kwietnia 2013
niedziela, 21 kwietnia 2013
Cmentarz krematoryjny na Szubieniczej Górze
W przeszłości Szubieniczna Góra była miejscem egzekucji gdańskich przestępców i skazańców. Na szczycie wzniesienia znajdowała się w latach 1529-1804 dominująca nad okolicą szubienica, od której też wzniesienie przejęło nazwę. Przez pewien czas po wojnie używano jeszcze nazwy Przy Szubienicznej Górze.
W latach ok. 1914-1966 u podnóża Szubienicznej Góry, wzdłuż ulicy Traugutta funkcjonował bezwyznaniowy, urnowy cmentarz krematoryjny. Po wyczerpaniu miejsc, prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku, do cmentarza przyłączono nowy teren na szczycie Szubieniczej Góry.
U podnóża cmentarza krematoryjnego znajduje się cerkiew św. Mikołaja. Zlokalizowana jest w zabytkowym, XIX-wiecznym poniemieckim budynku dawnej ewangelickiej kaplicy cmentarnej na terenie dzielnicy Wrzeszcz, po zachodniej stronie ulicy Romualda Traugutta, na stoku Szubienicznej Góry. W 1954 obiekt został przekazany wyznawcom prawosławia.
W bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi znajdują się obiekty sportowe Lechii Gdańsk, szpital studencki na obszarze Parku Akademickiego (dawne cmentarze) i budynki Politechniki Gdańskiej. Cerkiew znajduje się na obszarze pocmentarnym przekształconym w latach 60. na park. W sąsiednim budynku (dawnym krematorium, czynnym w latach 1914-1945), przez wiele lat powojennych mieścił się zakład wyrobu trumien.Gdańsk był pierwszym miastem na terenie współczesnej Polski, w którym założono krematorium. Należało do Towarzystwa Kremacji "Płomień".
Obecnie znajduje się tu kilkanaście nagrobków, w różnym stanie, ziorniki na wodę. Znajduję się tu też zbiornik retencyjny, który też został uwieczniony przezemnie na zdjęciach.
Miejsce to aktualnie jest odwiedzane przez ludzi, którzy preferują piwko lub inne alkoholowe trunki w plenerze bez obaw, że trafią na policje :P
Subskrybuj:
Posty (Atom)