piątek, 12 czerwca 2015

Bateria Plażowa w Brzeźnie

Początkowo, w 1896 roku w Brzeźnie powstała bateria sześciu armat kalibru 21 cm. Otrzymała ona później numer 11 i wraz z siedmioma innymi stacjonarnymi bateriami oraz pięcioma polowymi miała bronić dostępu do ujścia Wisły i portu w Gdańsku. Armaty na specjalnych lawetach nadbrzeżnych spoczywały na betonowych platformach rozmieszczonych co 24 metry. Na skrzydłach zbudowano magazyny amunicji osłonięte 3-metrowymi betonowymi ścianami. Na ich stropach umieszczono stanowiska obserwacyjne. Schrony te częściowo rozbudowano w 1905 roku.
Do dnia dzisiejszego zachowały się zasypane dwie platformy dział oraz częściowo uszkodzone schrony amunicyjne.
W 1907 roku zapadła decyzja o kompleksowej przebudowie systemu obrony wybrzeża. Zaplanowano budowę baterii wyposażonych w nowoczesną artylerię kalibru od 10,5 cm do 28 cm. Na miejscu przestarzałej już baterii nr 11 w latach 1909-1910 powstała nowa zbudowana całkowicie ze zbrojonego betonu, bateria Plażowa. Została wyposażona w cztery armaty nadbrzeżne kalibru 15 cm na tzw. lawetach znikających. Dzięki unikalnej i skomplikowanej konstrukcji hydro-pneumatycznej armaty były unoszone do strzału ponad poziom betonowego przedpiersia.
W latach 1912-1913 do bloku artyleryjskiego dobudowano dwa stanowiska dla dalmierzy kierowania ogniem. Wewnątrz schronu baterii mieściły się magazyny amunicji oraz pomieszczenia dowodzenia i załogi. Jako dodatkowe magazyny amunicji wykorzystano starsze schrony baterii nr 11. Bliźniaczą (zachowano częściowo) baterię zbudowano w rejonie Wisłoujścia.

Wraz z demilitaryzacją Wolnego Miasta Gdańsk w 1920 roku wszystkie baterie nadbrzeżne zostały rozbrojone i opuszczone przez wojsko. W 1925 roku na środkowej części baterii wybudowano pomnik ku czci poległych żołnierzy Gdańskiego 17. Pułku Artylerii Pieszej. Miał on formę wysokiej kolumny zwieńczonej złotą kulą. Zniszczono go w końcu lat 50. XX w.







































Brak komentarzy: